Povídkové sbírky, které jsem si zamilovala

Říká se, že povídky nikdo nečte. A přiznám se, že ani já nejsem zrovna náruživou čtenářkou tohoto žánru. Nedávno jsem nicméně došla k názoru, že můj vlažný přístup k povídkám vyplývá z jednoho faktu: ač se zdá, že napsat povídku přece musí být snadné, protože je to kraťounký text, není to pravda. Na rozdíl od románu totiž čtenář nemá dostatek prostoru na to, aby si zamiloval postavy. Aby se ponořil do jejich světa. Tady se prostě za nic neschováte. Povídka proto musí mít silnou myšlenku, což se ne vždycky děje. Nedávno mi nicméně padly do ruky tři povídkové knížky, které jsou podle mě fakt TOP. :) Všechny vyšly v loňském roce, všechny mají modrou obálku a všechny stojí za to!
Následující tři povídkové knížky jsou (alespoň pro mě) důkazem, že když se povídka napíše DOBŘE, může to být bomba! A teď už pojďme na ně.

Paříž pro jednoho a jiné povídky

Jako první tady dneska zmíním Paříž pro jednoho a jiné povídky – romantickou sbírku od Jojo Moyes, kterou ráda popisuju jako sladkou knižní bonboniéru ideální pro kavárenské čtení. U těchhle povídek se člověk usmívá, sem tam se zasní (nebo se i naštve). Mě osobně oslovil například úvodní příběh odehrávající se v Paříži a chladnou mě nenechal ani závěrečný text – Vánoční seznam. Navíc ode mě titul získal sympatie za rozkošný vizuál s fialovo-růžovou ořízkou. Ta kombinace je totiž fakt boží. ♡ 

13!

Na opačné straně náladového spektra pak u mě zabodovala kniha od Pavla Tomeše, 13! (číst jako „třináct faktoriál“). No... tak tohle romantika FAKT není. :D Zato se jedná o mega originální titul, u kterého jsem se smála nahlas (například u povídky Poklad, ve které autor božsky vytrolil Coelhova Alchymistu, nebo u textu „ze života“ Co byste poradil začínajícím čtenářům). Pavel srší nápady a sarkasmem, každá z jeho třinácti povídek je unikát. A já ten jeho styl prostě žeru!

Kosení

A do třetice všeho povídkového – Kosení. Pravda je, že Kosení není úplně pro každého. Respektive ho podle mě ocení výhradně čtenáři, kteří četli dystopickou trilogii Smrtka-Nimbus-Zvon a LÍBILA  SE JIM. Patříte mezi ně? Potom budete nadšení! :) Opět se jedná o originální povídky, které jsou nejen skvěle vypointované, ale také spoluutvářejí perfektně vyvážený celek. Navíc krásně vyplňují mezery v původní trilogii. Zkrátka a dobře – pokud máte strach, aby tohle nebyla jen „nastavovaná kaše“, nebojte. Není. Je to vydatný a chutný dezert.

...

Tolik tedy mé tipy na moderní povídkové perličky. Zaujala vás některá? Dejte vědět do komentářů, jestli jste něco z toho četli, případně které povídky oslovily vás! :)

Komentáře

Nejčtenější články

Kam s vyřazenými knihami?

Coleen Hoover: Námi to končí

Tři známé knihy, které mě zklamaly závěrem

Penelope Bloom: Jeho banán

Pavel Tomeš: Až na ten konec dobrý