Neal Shusterman: Bez šance | Bez citu

Neal Shusterman v minulosti podstatně zabodoval sérií Smrtka, a proto jsem se rozhodla zkusit i jeho dystopii Unwind. V originále vyšlo pět dílů, u nás (zatím?) jen dva – Bez citu a Bez šance. Hned zkraje podotýkám, že Smrtka je prostě Smrtka... a na tu tahle série o „rozpojování“ podle mě nemá. Ale pořád se jedná o super čtení, protože Neal Shusterman to s příběhovými světy prostě umí. :)  A co přesně vás čeká?


Bez šance, Bez citu

Vyšinutý dystopický svět

V tomto příběhu se lidstvo potýká se zvrácenou realitou. Byl totiž schválen zákon, že rodiče dětí ve věku od třinácti do sedmnácti let mohou svého adolescentního potomka nechat rozložit na orgány. Myšlenka je taková, že se tím společnost zbaví problémových jedinců, a zároveň získá přístup ke spoooustě náhradním orgánům.

A tady se zastavím. Na rozdíl od Smrtky, u které jsem teoretický vývoj světa celkem chápala – tohle mi hlava nebere. Rozkládání dětí navíc není jediným nelogickým principem, který se tu objevuje. Třeba takové „čápení“ znamená, že pokud žena porodí nechtěné dítě a nepozorovaně ho vloží někomu ke dveřím, musí dotyčný novorozence přijmout za své. To jako proč...? Tady prostě selhává zdravý rozum. 

Přesto bych kvůli tomu dystopii nezatracovala – když totiž přestanete přemýšlet nad tím, jak ke všem těm zvrácenostem mohlo dojít, a podaří se vám tuhle fiktivní realitu akceptovat tak, jak byla vymyšlena – začnete si čtení užívat.

Akce, napětí a spád

Série Unwind je plná napětí a zvratů, takže si přijdou na své i čtenáři nelibující si v rozvleklém filozofování. Je to stoprocentně akční příběh, který má spád a chytí vás od první stránky. A přesto vyvolává otázky. Ačkoli je jeho základ postavený na hlavu, tak s sebou přináší perspektivy, které vás nenechají na pokoji.

Rozloženecká terminologie

Dále musím pochválit nápadité slovní hříčky a zdejší terminologii. Na té se autor opět vyřádil, takže se to tu hemží rozpojencizběhydesátkyčápnutými dětminezleťákytleskači... a pokud byste náhodou zapomněli, co tyhle výrazy znamenají, tak na vás v druhém díle čeká úvodní slovníček pojmů. :)

Chemie mezi Connerem a Risou

A romantická linka? Ano, i tu tady najdete. :) Láska, která se pomalinku rodí mezi Connerem a Risou, mi mimochodem dost připomínala vztah Rowena a Citry (pokud jste četli Smrtku, víte). I tohle jsou sympaťáci, co si k sobě postupně nacházejí cestu, přestože je to mezi nimi zezačátku spíše hate než love.

Bez šance vs. Bez citu

Nemohu hodnotit všech pět dílů série (četla jsem jen dva), ale když mezi sebou porovnám první dva, řekla bych, že titul Bez citu je o kapku akčnější než kniha Bez šance, depresivnější a lehce komplikovanější – už jenom proto, že na příběh nahlížíte očima daleko více postav. Kromě toho musím poznamenat, že první díl série má originální tečku, kdežto závěr dvojky je otevřený. Ale co se atmosféry týče, ta zůstává zachována. :)

Za sebe sérii každopádně doporučuju. Není sice tak skvělá jako Smrtka... ale i tak je to ve svém žánru hezký nadprůměr. :)

Komentáře

Nejčtenější články

Kam s vyřazenými knihami?

Coleen Hoover: Námi to končí

Pavel Tomeš: Až na ten konec dobrý

Knihy, které vás přenesou do Japonska

Tereza Ramba: DobroDruhům