Pět tipů na čajovou beletrii

Protože mám hodně ráda čaj, není divu, že se pídím po knížkách s čajovou tématikou. Nejen tedy po poučných publikacích, ale i po těch příběhových. Takových, v nichž čaj hraje samostatnou roli v rámci dějové linky. V dnešním článku proto hodlám na některé z nich upozornit... a lehounce je přiblížit. :)



1. POHLED NA CIZÍ KULTURU: Čajová dívka z Kolibříkové ulice

Ze všeho nejdříve bych zmínila titul Lisy See  Čajová dívka z Kolibříkové ulice. Jde totiž o příběh, v němž má čaj opravdu význam. Konkrétně tedy Pu-Erh. Nejdůležitějším tématem je tady sice vztah matky s dcerou, ale! Podstatná část příběhu se odehrává na čajových plantážích v hornaté provincii Jün-nan. Kromě toho jedna z postav studuje Pu-Erh na škole (jako samostatný obor), načež se profesionálně živí jeho prodejem. Je to prostě jímavý literární výlet do čínského čajového prostředí.

2. ČAJEM PROLÍVANÁ DYSTOPIE: Strážkyně pramene

Pokud byste měli chuť na dystopický žánr, pak by se vám mohla líbit knížka finské autorky Emmi ItärantyStrážkyně pramene. Je to trochu netradiční a svým způsobem děsivá knížka, která (pravda) nebude úplně pro každého. V tomto světě se totiž stává nedostatkovou komoditou voda. A protože protagonistka zdědila po otci tradiční řemeslo a stala se čajovou mistrní, čeká ji nesnadný úkol...

3. ABSOLUTNÍ MAGICKÝ REALISMUS: Čajový dekameron

Také bych ráda zmínila knihu malířky Marie Brožové. Její Čajový dekameron má éterickou podstatu; jde o krátkou sérii lidských příběhů, které si o Vánocích v čajovně vyprávějí „duše čajů“. Vyprávějícími subjekty jsou tedy personifikované postavy (= čaje) s konkrétními (a nutno říct, že přiléhavými) vlastnostmi. Hrabě Earl Grey je pohledný gentleman, Pu Er zemitá stařena, Pai Mu Tan má úžasný ženský půvab. Lidé, o nichž postavy hovoří, jsou přitom reální  jedná se o hosty čajovny, k jejichž osudům mají čajové duše přístup, pokud je člověk popíjí.

Nálada knížky je posmutnělá, stoprocentně čajová a maximálně náladová  mimo jiné díky autorčiným barevným kresbám. Každá kapitola je uvedena barevným portrétem vyprávějící postavy (personifikovaného čaje) a zakončena ilustrací čajové konvičky. Každá z kapitol má svou barvu a vlastní namalované pozadí. Popravdě řečeno, v tomto bodě mi publikace přijde trochu nepraktická – všudypřítomná pastelka totiž mnohdy znepříjemňuje čitelnost textu. Na výtvarné intenzitě bych ostatně ubrala i jinde, nemohu se zbavit dojmu jisté přeplácanosti. Ale to je pochopitelně otázka vkusu. Kresby bych v knize nicméně ponechala  jsou líbezné a knížce rozhodně dodávají osobitou atmosféru.

4. KOMIKS ZE ŠPANĚL: Čajovna u malajského medvěda

A teď malý odskok do světa komiksu. Čajovna u malajského medvěda pochází z dílny španělského autora Davida Rubína a je to teda docela úlet. :D V podstatě jde o sérii emocionálních příběhů, se kterými se jednotliví (občas zvířecí, občas lidští) hrdinové chodí svěřovat do jisté čajovny. Jejím majitelem je medvěd Sigfrido a do jednotlivých dějů je více či méně angažován  proto o své čajovně tvrdí, že je to v zásadě psycho-animická poradna.

Davidova kresba je černobílá a připomíná klasický styl komiksů se superhrdiny. Přiznám se, že to není úplně můj šálek čaje. Nicméně! Vzhledem k tomu, že šálky čaje v nepřeneseném slova smyslu dělají společnost všem hostům Sigfridova podniku, tak jsem si tenhle komiksík nakonec i užila. :) 

Jo! A taky se mi líbilo, že některé pointy jsou tak trochu hádankami. To mě totiž občas donutilo zalistovat o pár stránek nazpět, zamyslet se... a za to rozhodně knížce připisuju body navíc. :) 

5. ROMANTIKA V JAPONSKU: Čajovna v Tokiu

Pokud neodsuzujete romantiku, tak možná oceníte i Čajovnu v Tokiu Julie Caplinové  příběh mladé blogerky Fiony, která ráda fotí a dostane možnost vypravit se do Japonska. Upozorňuju, že v tomto případě čaj nehraje hlavní roli. Jen protéká kolem. Láska, Japonsko a fotografie jsou mnohem výraznějšími motivy. Přesto i tady čajová tématika jistým způsobem figuruje. Koneckonců  knížka se jmenuje Čajovna v Tokiu. Takže zařazuju. :)


A to je všechno. Pokud i vy máte nějaký tip na příběhovou knihu s čajovou tématikou, dejte vědět. Budu ráda! :)

Čaji zdar!

Komentáře

Nejčtenější články

Kam s vyřazenými knihami?

Coleen Hoover: Námi to končí

Knihy, které vás přenesou do Japonska

New adult, fell-good, LGBTQ+ a další moderní literární žánry

Bibliosmie, tsundoku, book-shaming... a další slůvka, která možná neznáte