# EX-HITOVKY: S elegancí ježka
O čem to je?
S elegancí ježka je filozofický román. Taková procházka myšlením dvou podivných intelektuálek pohlížejících na běžné dění kolem sebe. "Příběh" (jestli se to tak dá nazvat) je tedy nahlížen z pohledů těchto postav - postarší domovnice Renéé a dvanáctileté Palomy. Jejich perspektivy se ocitají v jakémsi náladovém kontrastu. Zatímco pasáže vyprávěné domovnicí jsou posmutnělé a šedavé, Palomin svět se zdá být barevný a pozitivní (a to i přesto, že vlastně "plánuje sebevraždu"). Ačkoli jsou však tyto postavy sociálně i generačně jinde, mají cosi společného - obě oplývají nadprůměrnou inteligencí a obě pohrdají "omezenými" lidmi ve svém okolí. (Ti se ve světle jejich optiky jeví jako plejáda snobských karikatur.) Zdá se tedy, že jediný, koho tyto dvě hrdinky vezmou na milost, je nový nájemník původem z Japonska, Kakuro Ozu...
(NEPATRNÝ SPOILER: "Plánuje sebevraždu" jsem vložila do uvozovek schválně - ani na vteřinu jsem totiž nevěřila, že by se Paloma skutečně hodlala zabít. Vnímala jsem tenhle její plán jako jakousi vysoce sugestivní hru. Nevím, jestli to tak bylo skutečně myšleno, možná ne. Toť pouze má čistě osobní interpretace.)
Co je na knize S elegancí ježka super?
Japonský přídech
Nevím, jak vy, ale já prostě zbožňuju, když z knihy sálá autorovo zaujetí pro některou zemi. A v případě Muriel Barbery je to Japonsko. V románu S elegancí ježka se zrcadlí její obdiv k japonské filozofii, cítíte autorčino zalíbení v čaji a vůbec se tu objevuje celkem dost japonských motivů (Palomina japonština, ramen, go...), které vykreslují tuhle kulturu ve velmi přitažlivém světle. Ostatně, Muriel Barbery má s Japonskem velmi úzký vztah. V současné době prý trvale pobývá v Kjótu. :-)
Bašta pro milovníky kultury
A nakonec bych neměla vynechat fakt, že autorka ve svém románu relativně často odkazuje na další knihy, spisy, staré filmy, hudbu... I kočky domovnice se jmenují podle postav z Anny Kareniny. Najdete tu zkrátka nespočet intoších narážek, které román posunují na vyšší úroveň. Chápu, že ne každý tento bod ocení. Já sama jsem většinou k intertextuálním odkazům celkem netečná. Často mi totiž přijde, jako by se autoři takovým psaním snažili za každou cenu ukázat, co všechno znají a jak moc jsou chytří. Ale to jsem trochu odbočila. Chtěla jsem zkrátka říct, že tady to funguje. Už jenom proto, že celá tahle kniha je vlastně takovou ódou na vzdělání. :-)
Závěrem...
Ačkoli si myslím, že kniha S elegancí ježka je skvělá věc, musím upozornit na jedno: nehodí se do každého rozpoložení. Musíte se na ni naladit. Anebo si ji nechat na období, kdy máte chuť na něco pomalejšího. Melancholického. Pozvolného. Čajového. Něco, do čeho prostě jen tak vstoupíte a necháte se tím unášet.
(Mimochodem, kdyby se vám nechtělo přímo do čtení, můžete zkusit filmovou adaptaci Ježek. Paloma v ní sice místo psaní deníku natáčí video a některé detaily jsou přizpůsobené filmovému formátu, nicméně atmosféra je tu podle mě zachována naprosto bravurně. :-))
Komentáře
Okomentovat